Głównej zawartości

                                           

                           Akcja "Zdrowe Wakacje"

 

 

Nadeszły długo wyczekiwane przez wszystkich wakacje: czas relaksu, beztroskich zabaw oraz obcowania z naturą. Malownicze tereny naszego powiatu przyciągają na wypoczynek dzieci, młodzież i dorosłych z całej Polski. Latem w nowych miejscach często zapominamy o życiu codziennym i swoim bezpieczeństwie, dlatego Promocja Zdrowia i Oświata Zdrowotna Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Węgorzewie przypomina o niektórych zagrożeniach:

Zatrucia pokarmowe

Z uwagi na wysokie temperatury lato szczególnie sprzyja zakażeniom pokarmowym. Zawsze (nie tylko w porze letniej) powinniśmy pamiętać o podstawowych zasadach higieny; o myciu rąk po wyjściu z toalety i przed przygotowywaniem posiłków, a także o myciu owoców i warzyw przed spożyciem. Pamiętajmy również o właściwym przechowywaniu żywności (w odpowiedniej temperaturze). Unikajmy jedzenia żywności pochodzących od nieznanych wytwórców. Chrońmy żywność przed owadami i gryzoniami, które mogą być nosicielami groźnych chorób. Brak przestrzegania tych prostych zasad może prowadzić do zakażeń pasożytniczych oraz salmonelli, czy czerwonki (choroby brudnych rąk).

Kleszcze

Główne zagrożenie, jakie stanowią te pajęczaki dla ludzi to przenoszenie chorób tj. np. borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu. Do zakażenia dochodzi w czasie ukłucia, gdy następuje bezpośrednie wprowadzenie zarazków do krwi. Ponadto do zakażenia może dojść podczas spożywania niepasteryzowanego mleka lub jego przetworów, w którym może znajdować się wirus kleszczowego zapalenia mózgu.

 

Do chwili obecnej nie wynaleziono szczepionki, która chroniłaby przed zachorowaniem na boreliozę, można natomiast zaszczepić się przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Możemy również próbować ograniczyć ryzyko kontaktu z kleszczami poprzez odpowiednie ubieranie się na wycieczki na łono natury (długie rękawy, nogawki najlepiej wpuszczone w buty, nakrycie głowy), czy stosowanie preparatów odstraszających kleszcze.

Wścieklizna   

Pamiętajmy o tym, żeby nie bawić się ze zwierzętami, których nie znamy, a dzikie zwierzęta obserwujmy z daleka. Do zakażenia wścieklizną dochodzi głównie w wyniku pogryzienia przez chore zwierzę lub poprzez przedostanie się śliny chorego zwierzęcia na skaleczenia i zadrapania skóry, na błony śluzowe (np. jamy ustnej, nosa), do spojówki oka.

W przypadku pogryzienia człowieka przez chore lub podejrzane o wściekliznę zwierzę należy: pozwolić, aby krew przez jakiś czas swobodnie wypływała z rany,   przemyć ranę wodą z mydłem,zdezynfekować ranę, nałożyć opatrunek,obowiązkowo zgłosić się do lekarza.

Substancje psychoaktywne

Idąc do klubu zawsze miej na oku swoją szklankę lub kieliszek. Uważaj na nowe narkotyki tzw. „dopalacze”. Ich skład i działanie nigdy nie są pewne. Jeśli masz podejrzenia, że ktoś z Twojego otoczenia może zażywać dopalacze lub martwi cię zmiana jego zachowania i podejrzewasz, że jest to wynikiem ich zażywania – zadzwoń na: bezpłatną infolinię Państwowej Inspekcji Sanitarnej – 800 060 800, lub Telefon Zaufania poświęcony problemom narkomanii – 801 199 990.

Załączniki:
PlikOpisZałączającyRozmiarUtworzonoOstatnia modyfikacja
Pobierz plik (20110526122334-zdrowe-wakacje.pdf)20110526122334-zdrowe-wakacje.pdf Tomasz Pucyk1116 kB2019-07-03 10:182019-07-03 10:18

Autor: Tomasz Pucyk | Utworzono: 2019-07-03 10:16:32 | Zmodyfikowano: 2019-07-03 10:22:37 | Odsłon: 638