Głównej zawartości

 

                   

 

Dopalacze – są zbliżone w działaniu do narkotyków, które są środkami odurzającymi. Działają stymulująco, relaksująco, psychodelicznie, halucynogennie. Oddziaływują na ośrodkowy układ nerwowy czyli na funkcjonowanie mózgu poprzez czasową zmianę postrzegania, nastroju, świadomości, zachowania. Oddziaływują również na układ krążenia (może wystąpić: wzrost ciśnienia krwi, bóle w okolicy klatki piersiowej, kołatanie serca) i układ oddechowy (może pojawić się płytki oddech).   

 

Dopalacze dzielą się na: syntetyczne (w postaci białego proszku, kapsułek, tabletek) i naturalne (w postaci suszu roślin – liści, kwiatów, nasion, suszu grzybów).

 

Określane są jako produkty kolekcjonerskie, ale nie są przeznaczone do   spożycia. 

 

Objawy zażycia dopalaczy w zależności od przyjętego dopalacza są następujące:

 

- bóle głowy

- bóle w okolicy klatki piersiowej, kołatanie serca

- bezpośrednio po zapaleniu chwilowe problemy z oddychaniem (płytki oddech)

- znużenie

- brak chęci do działania

- problemy z koncentracją

- stany lękowe - euforia, przypływ energii

-podwyższenie nastroju

rozdrażnienie,

-- huśtawka nastroju

-pobudzenie psychoruchowe

-napady szału

-agresja

-stany depresyjne (fobie, myśli samobójcze)

- podwyższona temperatura ciała nawet do 40 stopni  

- halucynacje wzrokowo-słuchowe, a także utrata apetytu

-- bezsenność (może trwać 3 doby)

-- drgawki

-- tachykardia - przyspieszenie akcji serca powyżej 100 uderzeń na minutę

- przekrwienie gałek ocznych

-- wymioty

-zawroty głowy

-- zaburzenia koordynacji ruchowej

-- wysuszenie śluzówek

- biegunka

-- pocenie się ciała

śpiączka

- utrata przytomności

- przedawkowanie dopalaczy może także spowodować skutki śmiertelne (wszystko zależy od ilości i rodzaju spożytej substancji)

 

Niepokojące sygnały świadczące o tym, że dziecko może brać dopalacze


- nagłe zmiany nastroju i aktywności, 

- okresy wzmożonego ożywienia przeplatane ze zmęczeniem i   ospałością,

- nadmierny apetyt lub brak apetytu,

- spadek zainteresowań ulubionymi zajęciami,

- pogorszenie się ocen,

- wagary, - konflikty z nauczycielami,

izolowanie się od innych domowników, - zamykanie się w pokoju,

- niechęć do rozmów,

- częste wietrzenie pokoju,

- używanie kadzidełek i odświeżaczy powietrza,

- bunt, łamanie ustalonych zasad,

- napady złości, agresja

- nagła zmiana grona przyjaciół na innych, zwłaszcza na starszych od siebie,

- niewytłumaczone spóźnienia,

- późne powroty lub też nocne poza domem,

- kłamstwa, wynoszenie z domu wartościowych rzeczy,

- tajemnice, krótkie rozmowy telefoniczne, nagłe wyjścia.

 

Co to jest zjazd? 

Zażyciu dopalaczy towarzyszą niepożądane efekty.

Zjazd pojawia się po ustąpieniu fazy euforycznej:

- wzrost ciśnienia krwi (nawet do wartości 255/220 przy normie 120/80), podwyższenie tętna (nawet do 190 uderzeń serca na minutę, gdy zwykle to ok. 70) i wzrost temperatury ciała;

- stany lękowe (osoby pod wpływem dopalaczy słyszą  głosy, widzą      rzeczy, których nie ma, mają urojenia o charakterze prześladowczym).

 

Jeden z młodych eksperymentatorów tak opisuje zjazd po zażyciu dopalacza „funky”:

 

"Nieznośna ociężałość myśli, nieznośny nierówny puls, mdłości, drgawki, stany lękowe, paranoje, ucisk w czaszce, miazga z mózgu, totalny killer. My wzięliśmy w trójkę 0,2 g, a koszmar trwa już 15 godzin i jest coraz gorzej. Jakby ktoś wziął sam 0,5 g w najlepszym razie wylądowałby na OIOM-ie albo w psychiatryku".

 

Jak sprawdzić czy dziecko brało dopalacze lub narkotyki?

 

- Weź dziecko po imprezie, zapal światło w pokoju i spójrz mu prosto w oczy. Nie po to, żeby sprawdzić, czy źrenice są rozszerzone, czy zwężone - takich testów już się dziś nie stosuje (po opiatach są zwężone, po stymulantach rozszerzone, rodzic tego nie rozpozna).

- Każ mu zasłonić ręką jedno oko, a potem gwałtownie odsunąć rękę na bok (nie w dół, bo to zajmuje więcej czasu i źrenica ma więcej czasu na reakcję). Jeśli po tym teście źrenice są takie same, to znaczy, że nie reagują na światło, czyli dziecko może być pod wpływem dopalaczy lub narkotyków.

 

Co grozi osobie biorącej dopalacze?

- - „Nagły zgon wskutek udaru czy zawału po zażyciu dopalaczy    może dotyczyć raczej osób z grup ryzyka, z chorobami układu    krążenia;

- Kołatanie serca, nierówna praca serca, duszności, wysokie    ciśnienie tętnicze, to nie są objawy, które można bagatelizować.    Należy zrobić EKG, żeby sprawdzić, czy nie ma zmian niedokrwiennychw sercu;

- Podstawowy problem to zaburzenia zachowania. Agresywność,skłonność do prób samobójczych, łatwość wejścia w konflikt z prawem. Lekarze spotykają się z takimi pacjentami, których po    dopalaczach przywiozła policja, bo chcieli na przykład skakać z okna kamienicy na trzecim piętrze. Trzeba było do takiej osoby wezwać negocjatora policyjnego, żeby sprowadził taką osobę.

 

Jak rozmawiać z dzieckiem o dopalaczach?

 

Co może rodzic w sytuacji, gdy dziecko bierze dopalacze?

Usiąść z dzieckiem i porozmawiać na temat dopalaczy, że coś takiego jest, a my się w związku z tym obawiamy o dziecko, bo nam na nim     zależy;

- W gimnazjum, a nawet pod koniec podstawówki jest już czas na takąrozmowę. A jeśli wcześniej pyta, to trzeba odpowiadać, nawet     przedszkolakowi.

Co może wyjść z takiej rozmowy?

-Może dziecko też się boi, że mu zaproponują. A może myśli, że tolegalne, fajne i zdrowe.

- A może powie, że kiedyś próbowało.

- Co wtedy? - Nie wpadać w panikę, nie dramatyzować. Powiedzieć, co myślimy o dopalaczach, a nie oceniać dziecka. Bo największą wartością jest, żeby ono miało z kim o takich rzeczach porozmawiać, czyli z rodzicem (rodzicami).

- Rodzic może powiedzieć, że to dla niego straszna informacja. Bo dopalacze mogą zabić, uzależnić, uszkodzić organy wewnętrzne. Należy dziecku wyjaśnić, że handlarzom chodzi tylko o kasę - uzależnienie klientów, żeby stale potrzebowali ich towaru.

 

Gdy dziecko wraca do domu zaćpane?

Rodzice powinni zwracać uwagę na niepokojące objawy. Jeśli dziecko wraca  wieczorem do domu i chyłkiem prześlizguje się do swojego pokoju, unika kontaktu. Albo wręcz przeciwnie - jeśli nagle ochoczo zaczyna wypełniać obowiązki, o które trzeba było z nim walczyć, np. chętnie wyprowadza psa, wynosi śmieci.

 

Fora internetowe są pełne takich porad:

"Rób wszystko, to starzy nie będą się czepiać". - Będą zadowoleni, że mają takie "dobre dziecko". A takie zachowania mogą znaczyć, że dziecko jest już w drugiej fazie. Poeksperymentowało, a teraz dopalacze sprawiają mu frajdę, stara się o nie systematycznie.

 

 A jeśli stale bierze?

 To mamy problem, o którym musimy porozmawiać. - otwarcie, wprost, konkretnie, ale spokojnie.

- Ustalić pewne zasady i konsekwentnie ich przestrzegać

- przykładowa rozmowa rodzica z dzieckiem:

    - Nie będziesz chodzić na dyskoteki - rodzic

    - No mamo, jak to? - dziecko

    - Dobrze, mogę się zgodzić, ale raz na dwa tygodnie. I po powrocie       przychodzisz mi się pokazać. - rodzic

 

Powinniśmy porozmawiać, dlaczego tak jest, że dziecko nie potrafi się bawić bez dopalaczy. Czy jest nieśmiałe, zblokowane, jak mu w tym pomóc, jak go dowartościować, żeby czuł się pewniej?

 

A jeśli dziecko wtedy odpowie:

Wy też pijecie alkohol na imprezach!

Należy odpowiedzieć: - Po pierwsze, jak będziesz dorosły, ukształtowany fizycznie i psychicznie, odpowiedzialny za siebie i znając argumenty za i przeciw, będziesz chciał pić lub coś brać - to będzie twoja sprawa. A po drugie, my pijemy alkohol, ale nie pijemy np. denaturatu. Ani nie wrzucamy do piwa pestycydów do uprawy roślin, bo może dadzą nam większy odlot.

- Możemy też postawić dziecku warunek: idziemy do poradni uzależnień (ale to w ostateczności). 

- Najważniejsze, żebyśmy na koniec rozmowy doszli z dzieckiem  do porozumienia. Ustalamy nowe zasady, od dziś koniec głupot i dajemy      sobie białą kartkę (dziecko przestaje brać dopalacze, zmienia grono znajomych, staje się pewniejsze siebie i w związku z czym mniej podatne na wpływy starej grupy znajomych. Dokonać tego można przy pomocy rodziców, znajomych, którzy mają na dziecko dobry wpływ i potrafią z nim lub z nią rozmawiać, a nie krzyczeć).

  

Gdzie zadzwonić?

Ogólnopolski Narkotykowy Telefon Zaufania

to: 801 199 990, czynny   codziennie od 16.00 do 21.00 Ma w nazwie narkotyki, ale można dzwonić w sprawach związanych z dopalaczami, bo działają tak samo.

Ale można też zatelefonować do najbliższej poradni uzależnień albo tzw. punktu konsultacyjnego. Pracownicy chętnie udzielają telefonicznych porad, podpowiedzą jak sobie radzić, poprowadzą przez tę trudną rozmowę z dzieckiem albo podpowiedzą jak doprowadzić do wizyty z dzieckiem w  poradni.

 

więcej informacji na stronach internetowych 

 www.dopalaczeinfo.pl

 www.kbpn.gov.pl

 

"Proces króla dopalaczy"

Materiał stworzony na potrzeby konferencji 

 

"Dopalacze - nie daj się wypalić"

http://www.youtube.com/watch?v=p6OLHAqC2Nw

 

 

 

 

 
                                                  

 

 

 

         

     

Załączniki:
PlikOpisZałączającyRozmiarUtworzonoOstatnia modyfikacja
Pobierz plik (zmiana od 27-11-2010.pdf)zmiana od 27-11-2010.pdf Tomasz Pucyk40 kB2017-05-11 10:392017-05-11 10:39
Pobierz plik (Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdzialaniu narkomanii + lista srodkow.doc)Ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdzialaniu narkomanii + lista srodkow.doc Tomasz Pucyk667 kB2017-05-11 10:392017-05-11 10:39
Pobierz plik (szukaj porozumienia ze swoim dzieckiem - narkotyki.pdf)szukaj porozumienia ze swoim dzieckiem - narkotyki.pdf Tomasz Pucyk249 kB2017-05-11 10:392017-05-11 10:39
Pobierz plik (smak zycia czyli debata o dopalaczach - opracowanie.pdf)smak zycia czyli debata o dopalaczach - opracowanie.pdf Tomasz Pucyk2969 kB2017-05-11 10:382017-05-11 10:38
Pobierz plik (dopalacze - opracowanie.pdf)dopalacze - opracowanie.pdf Tomasz Pucyk130 kB2017-05-11 10:382017-05-11 10:38

Autor: PSSE Węgorzewo | Utworzono: 2017-04-11 09:37:49 | Zmodyfikowano: 2017-05-11 10:40:05 | Odsłon: 6063