Głównej zawartości

 

Do 11 kwietnia włącznie nie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Ograniczenia mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Kto może, powinien zostać w domu i nie narażać siebie i innych na zakażenie.

 

W Polsce obowiązuje ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Zostały też wprowadzone nowe ograniczenia w przemieszczaniu się.

Każdy, kto może powinien zostać bezwzględnie w domu. Ci, którzy muszą, mogą poruszać się jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

Nowe przepisy zakazują wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez oraz zebrań.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji. Można też delegować pracowników do pracy zdalnej.

Obostrzenie nie dotyczy:

  • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
  • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
  • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

 

 


Autor: Tomasz Pucyk | Utworzono: 2020-04-09 10:55:21 | Zmodyfikowano: 2020-04-09 10:55:21 | Odsłon: 638